Výhled na Žebrák z Točníku
Středočeský kraj

Hrad Točník a Žebrák

Když jde o krátké výlety, jednoznačně volíme různé vyhlídky, rozhledny, zříceniny nebo hrady.

Tentokrát jsme zůstali ve Středočeském kraji v okrese Beroun a podpořili jsme svou návštěvou zříceninu státního hradu Točník..

Než k hradu dojdete, můžete při procházce třešňovou alejí prohodit pár slov s kozami a ovcemi. Zvířátka jsou v oplocené oboře, nicméně kozy, chytré horákyně, si tu a tam najdou cestu ven a přivítají vás po kamenité cestě. Když vyrazíte s kočárkem, počítejte, že to bude trochu drncat.

Na vrcholu, kde se tyčí samotný hrad, můžete ještě pozdravit medvěda Martina a Agátu. Ty  najdete pod kamenným mostem u Točnického jezírka. A pokud budete mít štěstí vykoukne na vás volně pohybující se prasátko jménem Čůčo. Nemusíte se ho bát, prasátko Čůčo vás rozhodně honit nebude, je teď v přísné dietě a nesmíte ho krmit.

Běžně komentované prohlídky hradů a zámků jsou jistě super. Od průvodců se dozvíte i různé pikantnosti, které se jinde nedozvíte. Ale pojďme si říct, že dostat při koupi vstupenky do ruky jen mapu hradu, má taky své výhody. Nejste limitováni časem, tedy pouze otevírací dobou. Když vám jde jen o fakta, postačí brožura nebo google. Po hradě a nádvoří se můžete pohybovat křížem krážem, jít tam a zase zpět, nebo si udělat pauzu na pivo a snack.  A pokud to pravidla hradu dovolují, tak máte i dost času na focení (jasně, kdo nemá fotku z místa, které navštívil, tak jako by tam ani nebyl).

Musím říct, že výhledy z Točníku do okolí jsou naprosto úchvatné. Mimo jiné z hradeb uvidíte hned druhou zříceninu jménem Žebrák. A jedno doporučení: Když si budete kupovat vstupné na Točník, pořiďte si společnou vstupenku i na Žebrák, na osobu ušetříte 50,- kaček a každá kačka se počítá. My jsme s mužem na Točníku strávili asi hodinu a půl, ale přesnou časovou náročnost vám nepovíme, záleží na každém z vás.

Lehkou procházkou z kopce, po silnici a pak zase do kopce jsme se dostali ke zřícenině hradu Žebrák. Pokud vám cestou vyschne v hrdle, máte smůlu, zde se neobčerstvíte a ani na toaletu si neodskočíte. Zde vám bude muset stačit jen vysoká okrouhlá věž, uvnitř s dřevěným schodištěm. Ale co vám budu povídat, až ty schody vydupete, čeká vás krásná odměna. Výhled na hrad Točník, výhledy do širokého okolí a do Křivoklátských lesů.

Tímto kopečkem nekončíme, pokud vám zbyly síly a čas, před tím než nasednete do auta či na kolo a zmizíte pryč, vyšlápněte si kopec jménem Jezevčík. A proč? Jednak zase ty výhledy a taky zde najdete portál Jeronýma Pražského.

Při jednom výletu na jedno odpoledne našlapete pár kilometrů, ani nevíte jak a taky navštívíte 3 místa naráz.

„Být svobodný znamená mít možnost volby.“

MAPA TRASY: https://mapy.cz/s/dojuzalaze
Zřícenina hradu Točník a Točnické jezírko
Výhled z hradu Točník
Zřícenina hradu Točník
Zřícenina hradu Točník
ZŘÍCENINA HRADU ŽEBRÁK
Zřícenina hradu Žebrák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *